BUCA CEZAEVİ

BUCA CEZAEVİ

Cemil ŞEBOY

05 Aralık 2012, 12:30
Buca deyince insanın ilk aklına gelen üzüm olurdu "Buca' nın üzümü" bir de eskilerin deyimiyle "sabah doktoru" bardacık yani incirin bir çeşidi. Sonrada şimdi kalkması için uğraş verdiğimiz Buca Cezaevi.

Artık üzüm kalmadı göçler Bucamızı plansız yakaladı. O güzelim bağlar bahçeler talan oldu. Her taraf kötü yapılarla doldu. Bizler çocukluğumuzun Buca' sına özlemle hasret içinde göleti, hobi bahçelerini, yedigölleri yaptık kendimizi avutmaya çalıştık.
Buca cezaevi de üzüm bağlarının söküldüğü böyle bir arazi üzerine yapılmıştır. Zaman içerisinde de ne kadar kötü projeler varsa ilçemizin üzerinde yoğunlaşmış ve gerçekleştirilmiştir.
BÜYÜK ENGEL

Buca cezaevi, çocuk ıslahevi, F tipi cezaevi, sebze hali, balık hali, et entegre tesisi gibi. Bunların yanında bir tane de iyi proje olarak Dokuz Eylül Üniversitesi.
Üniversitenin imar planları, 1984 yılında henüz Buca Belediyesi yokken, benim meclis üyeliğim ve bayındırlık komisyon başkanlığımda yapıldı. Bir de Kırıklar F tipi cezaevi var. Benim başkanlık dönemi kabahatim. Yapılmasına, yer bulunmasına, imar planlarının yapılmasına yardımcı oldum.
Çünkü 1997 yılında zamanın adalet bakanı bana "Buca Cezaevi' ni kaldıracağım, bana bir yer bul" dedi. Ben de sevindim. Buca' dan Kırıklar köyüne giden yol üzerinde cezaevi yapılabilecek yeri onlara önerdim. İmar planlarını yaptık. Sayın Burhan Özfatura ile planları onayladık. Buca Cezaevi' nin kalkması için. Çünkü cezaevi; fiziki ömrünü tamamlamış, ilçenin önünü tıkayan, taşıması zor bir kambur, Uçan Yol projesinin önünü tıkayan bir engeldir. 
Cezaevinin kaldırması ve arazinin halka açılması için 1994 yılından beri uğraştım. Son olarakta Sayın Valimiz Cahit Kıraç' ın da olduğu heyette, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan' a bir dosya verdik. Sayın Başbakanımız da konuyla ilgileneceğini, yeni cezaevi yapımı için talimat vereceğini söyledi. Şakran' a yeni cezaevi yapıldı. Cezaevlerinde yer sıkıntısı olduğu için Buca Cezaevi kaldırılmadı.
Yapımı devam eden Uçan Yol' un bir yıl içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Cezaevi kalkmaz ise bu yoldan tam verim alınamaz. Trafikte rahatlamaz. Şimdi Adalet Başkanımız başta olmaz üzere bütün ilgililerden, Sayın Başbakanımızın bize verdiği sözü yerine getirmesini istiyoruz. İzmir milletvekillerimize de burada büyük iş düşüyor. Bu işin takipçisi olmalılar. Cezaevinin kaldırılmasına yardımcı olup tarihe geçsinler.

Yorum Gönder

@name x